GDPR-Zaštita osobnih podataka i u udrugama!

26. lipnja 2018.

Uredba (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka  – Opća uredba o zaštiti podataka – GDPR izravno se primjenjuje u Republici Hrvatskoj od 25. svibnja 2018. godine.

Obrada obuhvaća radnje poput prikupljanja, bilježenja, čuvanja, uvida, otkrivanja, prenošenja ili uništavanja. Tako primjerice možemo navesti da će Opća uredba o zaštiti podataka obuhvatiti  obradu podataka zaposlenika, potrošača i klijenata, građana od strane državne administracije, pacijenata, učenika, studenata, članova udruga, korisnika društvenih mreža i svaku drugu obradu osobnih podataka koja nije u okviru zakonski određenih iznimki.

Za zakonitu obradu i zaštitu osobnih podataka odgovorne su sve fizičke (izuzev fizičke osobe koje osobne podatke obrađuju isključivo za osobnu primjenu ili za potrebe kućanstva) i  pravne osobe (pa tako i udruge), državna ili druga tijela koji obrađuju osobne podatke tzv. voditelji zbirki osobnih podataka.

Zakonitost prikupljanja i obrade osobnih podataka nadgleda Agencija za zaštitu osobnih podataka, a kazne za sve voditelje i izvršitelje zbirki osobnih podataka su velike. Više o Uredbi možete pročitati OVDJE.

Radi primjene Uredbe u praksi sve naše udruge članice su u obvezi uskladiti svoje poslovanje te utvrditi osnovne parametre voditelja zbirki osobnih podataka u obliku određene dokumentacije. Za daljnje informacije o uskladi poslovanja možete se obratiti u tajništvo Saveza te dogovoriti termin konzultacija.

 

 

giweather wordpress widget

KONTAKT

Za sve upite stojimo Vam na raspologanju

KORISNI LINKOVI

ŽUPANIJSKI SAVEZ POLJOPRIVREDNIH UDRUGA

Ova internet stranica koristi kolačiće. Vaš pristanak potreban nam je za korištenje kolačića, kako bismo našu stranicu održavali i unaprijeđivali posebno za vas.

Postavke privatnosti

Ovdje možete uključiti i isključiti cookie

Decline all Services
Accept all Services